Nadwaga i otyłość u psów

Nadwaga i otyłość to coraz poważniejszy problem u psów na całym świecie. Według danych American Pet Products Association (APPA) z 2020 roku, 55,8% psów w USA miało nadwagę lub było otyłych. Podobne statystyki są odnotowywane w innych krajach, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrej kondycji psa.

Jak oznacza się nadwagę u psów

BCS to skrót od "Body Condition Score", czyli wskaźnika kondycji ciała psa. BCS to system oceny, który pomaga właścicielom psów określić, czy ich pies ma odpowiednią wagę i kondycję fizyczną. System BCS opiera się na ocenie wizualnej i palpacyjnej, gdzie ocenia się między innymi stan sylwetki psa, tzn. ocenia się ilość tkanki tłuszczowej w określonych miejscach na ciele psa. BCS jest bardzo przydatnym narzędziem dla właścicieli psów, ponieważ pozwala na regularne monitorowanie wagi i kondycji fizycznej psa oraz na dostosowanie diety i aktywności fizycznej do jego potrzeb.

Odpowiednie BCS to ważny czynnik w zapobieganiu nadwadze i otyłości u psów. Warto zwrócić uwagę, że ocena BCS powinna być wykonywana przez weterynarza, który na podstawie wizualnej i palpacyjnej oceny określi, czy pies ma odpowiednią wagę. Właściciele psów powinni również uczyć się, jak oceniać BCS swojego psa, aby móc kontrolować jego wagę i zdrowie.

Wartości BCS dla psów:

  • 1-2 - Niedowaga
  • 3 - Waga prawidłowa
  • 4 i więcej - Nadwaga lub otyłość

Jakie czynniki mają wpływ na wagę

Waga psa może być wpływana przez wiele czynników, w tym wiek, płeć, rasa, tryb życia, stan zdrowia, genetyka oraz żywienie. Brak aktywności fizycznej oraz spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu prowadzi do gromadzenia się tłuszczu i wzrostu masy ciała u psa.

Ryzyko

Nadwaga i otyłość u psów są związane z wieloma zagrożeniami zdrowotnymi, w tym cukrzycą, chorobami serca, chorobami stawów, chorobami skóry oraz zwiększonym ryzykiem nowotworów. Nadwaga może również prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach - skrócenia życia psa.

Rasy

Warto dodać, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na nadwagę i otyłość, takie jak: labrador, beagle, bulldog, golden retriever czy sznaucer. Właściciele tych ras powinni szczególnie uważać na wagę swojego psa i dostosować dietę oraz aktywność fizyczną odpowiednio do ich zapotrzebowania kalorycznego.

Ruch

Regularna aktywność fizyczna jest ważna w zapobieganiu nadwadze i otyłości u psów. Ruch pomaga spalić kalorie i utrzymać prawidłową wagę. Również właściciele psów korzystają z regularnej aktywności fizycznej, która pomaga zmniejszyć stres, poprawić samopoczucie i wpłynąć pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Żywienie, karmy dietetyczne

Oprócz regularnej aktywności fizycznej, właściwe żywienie jest kluczowe w zapobieganiu nadwadze i otyłości u psów. Karmy dietetyczne są specjalnie opracowane, aby dostarczać psu niezbędne składniki odżywcze, ale jednocześnie ograniczać ilość kalorii. Ważne jest, aby wybierać karmy o odpowiedniej zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów oraz dopasować ilość karmy do zapotrzebowania psa na kalorie. Właściciele psów powinni również unikać podawania swojemu psu ludzkich pokarmów, które często zawierają zbyt dużo tłuszczu, soli i cukru.

Smakołyki dietetyczne

Smakołyki są często podawane psom jako nagroda lub przysmak, ale nadmierne podawanie wysokokalorycznych smakołyków może przyczynić się do nadwagi i otyłości u psa. Dlatego ważne jest, aby wybierać smakołyki dietetyczne, które są niskokaloryczne, ale jednocześnie smaczne i zdrowe dla psa. Można także rozważyć podawanie psu warzyw lub owoców jako przekąski.

Wniosek

Nadwaga i otyłość u psów są poważnym problemem zdrowotnym, który wymaga uwagi ze strony właścicieli psów. Poprzez regularną aktywność fizyczną, właściwe żywienie i wybieranie smakołyków dietetycznych można zapobiegać nadwadze i otyłości u psów, co przyczyni się do lepszego zdrowia i dłuższego życia psa.