Jak dbać o zęby psa lub kota? Poradnik o tym, jak zapewnić zdrowy uśmiech naszym czworonożnym przyjaciołom

Zwierzęta są członkami naszej rodziny. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by były szczęśliwe i zdrowe. Staramy się zapewnić im jak najlepsze możliwe warunki życia i troszczymy się o ich dobro. Niezwykle istotne dla zdrowia i kondycji naszego przyjaciela jest dbanie o higienę jego jamy ustnej. "Jak dbać o zęby psa lub kota?" – to pytanie, które powinien sobie zadać każdy opiekun zwierzaka. Pielęgnacja zębów naszego przyjaciela jest równie ważna co dbanie o jego sierść, pazurki czy oczy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak często powinienem szczotkować zęby mojego psa/kota?
 • Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla mojego psa/kota?
 • Jaką pastę do zębów powinienem używać dla mojego psa/kota? Czy mogę używać pasty do zębów dla ludzi?
 • Jak mogę pomóc mojemu psu/kotu, który ma już chorobę przyzębia?
 • Jakie są typowe objawy chorób jamy ustnej u psów i kotów?
 • Co mogą spowodować nieleczone choroby jamy ustnej u psów i kotów?
 • Czy istnieją jakieś specjalne pokarmy lub przysmaki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów u mojego psa/kota?
 • Czy regularne wizyty u weterynarza są ważne dla zdrowia jamy ustnej mojego psa/kota?
 • Jakie są najlepsze metody zapobiegania chorobom jamy ustnej u psów i kotów?
 • Co robić, jeśli mój pies/kot nie pozwala mi czyścić jego zębów?
 • Czy istnieją różnice między pielęgnacją jamy ustnej psa a kotem?
 • Co zrobić, jeśli zauważę, że mój pies/kot ma problemy z jedzeniem lub niechęć do jedzenia?

Klucz do Zdrowia? Szczotkowanie zębów psa/kota!

Jeśli myślisz, że tylko my, ludzie, powinniśmy szczotkować zęby, jesteś w dużym błędzie. Znaczenie higieny oralnej dla zdrowia psa/kota jest ogromne. Dbanie o zęby psa lub kota to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim jego zdrowia.

Jak często szczotkować zęby psa/kota?

Zaleca się, aby szczotkowanie zębów psa/kota odbywało się każdego dnia. Codzienna pielęgnacja pomaga usunąć płytkę nazębną i zapobiega powstawaniu kamienia. Jeśli codzienne szczotkowanie jest wyzwaniem, staraj się to robić przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Każdy kolejny raz będzie dodatkową korzyścią dla Twojego pupila.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla mojego psa/kota?

Nie używaj szczoteczki, przeznaczonej dla ludzi. Twój czworonóg potrzebuje specjalnych produktów. Wybór szczoteczki do zębów dla psa/kota powinien być przystosowana do rozmiaru i kształtu pyska Twojego przyjaciela. Idealna będzie taka z miękkim włosiem, która nie podrażni dziąseł. Istnieją też szczoteczki nakładane na palec, co może być bardziej komfortowe dla Twojego pupila. Najlepsza szczoteczka to taka, której faktycznie użyjesz.

Jakiej pasty do zębów używać dla psa/kota?

Równie ważną kwestią co wybór szczoteczki jest wybór pasty do zębów dla psa/kota. Zawsze używaj pasty przeznaczonej specjalnie dla zwierząt. Te dla ludzi często zawierają składniki, które mogą być toksyczne dla czworonogów, takie jak fluor. Pasty do zębów dla zwierząt są bezpieczne do połykania i dostępne w różnych smakach, które są atrakcyjne dla psów i kotów, takie jak drób, wołowina czy ryba.

Co robić, jeśli mój pies/kot nie pozwala mi czyścić jego zębów?

Jeśli szczotkowanie zębów psa/kota jest czynnością, do której Twój pupil jest nieprzyzwyczajony, zaleca się stopniowe wprowadzanie tej praktyki. Zacznij od dotykania pyska i dziąseł, a za kolejnym razem spróbuj zrobić to samo, już używając szczoteczki i pasty. Pochwal swojego przyjaciela i daj mu przysmak po każdym pozytywnym doświadczeniu w związku z higieną jamy ustnej. Cierpliwość to klucz do sukcesu.

Czy istnieją jakieś specjalne pokarmy lub przysmaki, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów u mojego psa/kota?

Przysmaki mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów, ale należy traktować je jako dodatek - nie zastąpią one regularnego szczotkowania. Świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji zębów Twojego pupila mogą być też naturalne produkty. Podawanie mu surowych, twardych warzyw i owoców, takich jak marchewka czy jabłko, pomoże w naturalnym oczyszczaniu zębów.

Jak mogę pomóc mojemu psu/kotu, który ma już problemy z zębami?

Choroba przyzębia jest niestety dość powszechnym schorzeniem u psów i kotów, ale istnieją sposoby, aby pomóc Twojemu zwierzakowi, nawet jeśli już na nią cierpi. Konsultacja z weterynarzem zawsze powinna być pierwszym krokiem, jeśli podejrzewasz, że Twój pies lub kot cierpi na chorobę przyzębia. Lekarz dokładnie zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. Odpowie też dokładnie na pytanie, jak dbać o zęby.

Jakie są objawy chorób jamy ustnej u psów i kotów?

Objawy chorób jamy ustnej u psów i kotów nie zawsze są oczywiste, dlatego trzeba na bieżąco obserwować swojego pupila. Do najczęstszych symptomów, które powinny zwrócić Twoją uwagę, należą: Nieprzyjemny oddech; Ślinienie się; Zmiana zachowania przy jedzeniu - gryzienie jedną stroną pyska, apatia, brak apetytu; Zmiana koloru dziąseł; Dotykanie pyska łapą.

Jeśli zauważysz u swojego przyjaciela któryś z tych objawów albo zaniepokoi coś innego, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który oceni stan dziąseł i zębów Twojego zwierzaka. Regularna kontrola stanu zębów u zwierząt domowych jest bardzo ważna.

Co mogą spowodować nieleczone choroby jamy ustnej u psów i kotów?

Nieleczona choroba przyzębia u psa/kota może prowadzić do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. Skutki niedbania o zęby psa/kota to najczęściej:

 • Ból i dyskomfort zwierzęcia;
 • Utrata zębów;
 • Zakażenia, które mogą rozprzestrzenić się na inne narządy, nawet tak odległe jak wątroba, serce czy nerki;
 • Problemy z odżywianiem i niedożywienie.

Podsumowanie

Odpowiedź na to, jak dbać o zęby pupila, nie jest tak trudna, jak się wydaje. Wystarczy profilaktyka chorób jamy ustnej u psów i kotów — codzienna higiena, odpowiednie produkty i oczywiście dużo cierpliwości i miłości. Pamiętaj, zdrowe zęby to zdrowy i szczęśliwy pupil. A to przecież jest najważniejsze!